Wakacje w pełni, a co za tym idzie- wyjazdy!


Łono natury- działki, spacery, podwórka to doskonała odskocznia od tłumów i życia w stresie. Przedstawiamy grafikę z wszystkimi gatunkami węży, które możecie napotkać na swojej drodze wraz z radami, dzięki którymi można je rozpoznać.
Co roku wiele węży mimo objęcia ochroną gatunkową ginie z rąk ludzi ze względu na powszechny strach, głównie budzony przez media. Przypominamy, że węże to pożyteczne zwierzęta, które chętnie usuwają się z drogi człowieka, jeśli tylko da im się taką okazję.
Dodatkowo pozostawiamy kilka rozbudowanych informacji, dzięki którym poznacie lepiej gady żyjące w Polsce
Udanego wypoczynku!
ŻMIJA ZYGZAKOWATA: Jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Dorasta do około 90-120cm długości. Żywi się przede wszystkim małymi ssakami, ale także żabami, jaszczurkami czy pisklętami. Ucieka przed napastnikiem; atakuje jedynie w sytuacji osaczenia wcześniej ostrzegając głośnym syczeniem.
WĄŻ ESKULAPA: Największy żyjący w Polsce wąż; długość jego ciała może przekraczać 2m. Podobnie jak żmija żywi się małymi ssakami, jaszczurkami czy jajami. Swoją zdobycz dusi, a następnie połyka w całości.
ZASKRONIEC ZWYCZAJNY: Najczęściej spotkany w okolicach bagien oraz jezior, jest doskonałym pływakiem, a nawet nurkiem. Samica dorasta do ok. 1.5m długości, zaś mniejszy od niej samiec: 1m. Żółte plamy za skroniami (otoczone czarną obwódką!) pozwalają łatwo odróżnić go od innych węży. Połyka żywe ofiary w całości, zaś w sytuacji zagrożenia- udaje martwego.
GNIEWOSZ PLAMISTY: Uwielbia suche oraz słoneczne miejsca. Często mylony ze żmiją- można odróżnić je po oczach, gdyż żmija jako jedyny wąż w Polsce ma pionowe źrenice (przypominające źrenice kota). Gniewosz osiąga długość 60-90cm i żywi się przede wszystkim jaszczurkami. Jest narażony na wyginięcie.
PADALEC ZWYCZAJNY: Ta często omyłkowo nazywana wężem jaszczurka poluje głównie na ślimaki i dżdżownice. Mierzy ok. 40-45cm, z czego 2/3 to ogon odrzucany w sytuacji zagrożenia. Cechuje się słabym wzrokiem i nie rozróżnia barw.